Informacinės sistemos tapo neatsiejama šiuolaikinio verslo operacijų dalimi, keičiančia tai, kaip organizacijos valdo, apdoroja ir naudoja duomenis. Šių sistemų kūrimas gerokai padidino efektyvumą, sprendimų priėmimą ir konkurencinį pranašumą. Čia apžvelgiami pagrindiniai informacinių sistemų kūrimo aspektai ir raida.
1. Ankstyvosios sistemos
Iš pradžių informacinės sistemos buvo paprastos ir rankinės. Organizacijos, tvarkydamos duomenis, rėmėsi popieriniais procesais ir primityviomis kompiuterinėmis sistemomis. Šios ankstyvosios sistemos buvo ribotos apimties, jose pasitaikydavo klaidų ir neefektyvumo.
2. Duomenų bazių įvedimas
Duomenų bazių atsiradimas reiškė didelį šuolį informacinių sistemų kūrime. Duomenų bazės leido struktūrizuotai saugoti ir gauti duomenis, pagerino duomenų organizavimą ir prieigą prie jų. Būtent reliacinės duomenų bazės tapo šiuolaikinių informacinių sistemų kertiniu akmeniu.
3. Kliento ir serverio architektūra
Sukūrus kliento ir serverio architektūrą, informacinės sistemos patyrė dar didesnę revoliuciją. Šis modelis suteikė galimybę daugeliui naudotojų naudotis centriniu serveriu ir sąveikauti su juo, palengvindamas duomenų apdorojimą realiuoju laiku ir dalijimąsi ištekliais.
4. Internetas ir žiniatinklio technologijos
XX a. pabaigoje atsiradus internetui ir žiniatinklio technologijoms, išsiplėtė informacinių sistemų galimybės. Internetinės sistemos leido naudotis nuotoline prieiga, elektronine prekyba ir bendradarbiavimu internetu, taip panaikinant geografines kliūtis.
5. Debesų kompiuterija ir didieji duomenys
Šiandien debesų kompiuterija ir didžiųjų duomenų analizė yra informacinių sistemų plėtros priešakyje. Debesų kompiuterijos platformos suteikia keičiamo dydžio ir lanksčius išteklius, o didžiųjų duomenų technologijos leidžia analizuoti didžiulius duomenų kiekius, kad būtų galima gauti naudingų įžvalgų.
Info: Slyva